You can touch the Shadow of my Ghost "CROSSBY"


Italského ohaře jsem si pořídila na základě obrázku v atlasu psů. Toto plemeno jsem “naživo” nikdy neviděla. Neměla jsem žádné zkušenosti se psem, natož s loveckým. Nevěděla jsem, jaký je rozdíl mezi zkouškami vloh a všestrannými zkouškami, nevěděla jsem, co je aport.

Postupem času mi zkušení drezéři psů řekli, že pes má talent a tak začala naše cesta za loveckým výcvikem.

Crossby obdržel v roce 2015 na dvoudenních všestranných zkouškách (Memoriál Jaroslava Dostála) titul CACT. Zkouška se skládá z disciplín na poli, v lese a na vodě. Celkem musí pes zvládnout 32 disciplín.

V roce 2015 splnil Crossby na všestranných zkouškách limit pro účast na nominaci Memoriálu Richarda Knolla. Tento memoriál má více než padesátiletou historii a jedná se o nejvyšší a velice prestižní soutěž, které se mohou zúčastnit pouze nejlepší lovečtí psi s nejvyšším počtem bodů ze všestranných zkoušek z předchozího roku.

V roce 2016 šel tuto soutěž Crossby s plným počtem bodů v lese a na vodě, s plným počtem bodů na poli (rychlost, systém, vytrvalost, společný hon, nos, vystavování), ale chyba vůdce při poslední disciplíně nás stála postup do další fáze soutěže.

V dlouholeté historii tohoto memoriálu v něm dosud žádný jiný italský ohař nestartoval.


Práce/lov

V roce 2015 splnil Crossby všechy podmínky pro udělení titulu Českého šampiona práce. Má 5 titulů CACT a 1 titul res. CACT.

Crossby je aktivně využíván v lovecké praxi. V letních měsících se účastníme vyhánení zvěře před sečí. 5 měsíců v roce (od srpna do prosince) pracujeme pro bažantnice, kde sháníme bažanty a trénujeme zejména klidy po výstřelu a vystavení pernaté zvěře.

5 měsíců v roce se účastníme honů na kachny, zajíce, pernatou a lišky pro různé OMS, soukromé honitby i bažantnice (v sezóně 2015/2016 jsme byli přibližně na 25 akcích).


Práce psa

Crossbyho vášeň je lov. Má obrovskou vůli v každé situaci najít a ulovit zvěř. Nemá problém pracovat v těžkých podmínkách v zimě nebo v těžko přístupných terénech.

Je výborný aportér. Už od malého štěněte neustále něco vášnivě nosí. Povel “aport” pro něj znamená především zábavu a chuť přinést cokoliv.

Dokáže při příznivém větru navětřit pernatou zvěř na vzdálenost cca 40 metrů. Když je v pachu, kluše a hledá s vysoko nasazenou hlavou. Má pevné vystavení s krásným manýrem. S klidy po výstřelu jsme se trochu prali, protože jsme museli nejdříve krotit vášeň lovce. Nakonec zvládnul i klidy před srnčím.

Hledání v rákosí a aport z hluboké vody je naše parádní disciplína. Hledání v rákosí vyžaduje samostatnou práci a Crossby má uplně nejraději, když na něj nevidím a může si v rákosí pracovat sám.

V zemi původu existuje přesvedčení, že italský ohař nemá pracovat v lese. Práce v lese, která vyžaduje samostatnost psa při práci, práci s liškou a práci na barvě, je však pro italského ohaře zábavou a tuto práci Crossby miluje. Nikdy neměl problém s aportem lišky, kuny nebo kočky.

Podle našich zkušebních řádů má pes na barvě jít po stopě klidně, rozvážně a hlavně s nosem u země. Chodíme barvu téměř tryskem, barvářská šňůra natažená k prasknutí a chodíme převážně s vysokým nosem, kdy u země pouze oveřujeme, zda jdeme správně. Někteří rozhodčí už se tento způsob barvy naučili posuzovat vzhledem k odlišnostem plemene. Obdobným způsobem chodí Crossby i vlečky – vysoký nos a trysk, práce s nosem u země pouze pro ověření.


Nesouhlasím s názorem, že italský ohař má být využíván jen pro práci, která se od něj očekává v zemi původu, tj. samostatná práce ve stylu (klus) s vysoce nesenou hlavou s přirozeným aportem. Toto plemeno má obrovské všestranné předpoklady, miluje jakoukoliv práci ať už je to pole, voda nebo les. Velmi dobře dokáže rozlišit, kdy má pracovat s vysokým nosem, je dobře cvičitelný a ovladatelný, je empatický a dokáže skvěle číst jakékoliv emoce svého pána. Je to plemeno, které s Vámi bude sdílet jakoukoliv pracovní, rodinnou nebo oddechovou aktivitu. Je to parťák do nepohody pro všechny pohodáře.